Aşırı Yeme İsteğini Yok Etmenin Yolları

Aşırı yemek yeme isteği bazı dönemler de artış gösterse de devamlı olarak yeme isteği olan kişilerde bu durum yeme bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Genellikle düzenli yeme alışkanlığı olmayan ve öğün atlayan kişiler de görülen bu durum zamanla fazla kilolara ve ardından sağlık sorunları ile birlikte obeziteye kadar neden olabilmektedir. Bu nedenle aşırı yeme isteği ile birlikte devam eden bir kilo artışı var ise uzman bir diyetisyenden mutlaka destek alınmalıdır. Bu noktada irade çok önemli bir konu olarak karşımıza çıkar ki eğer bu durum yavaş yavaş kendini belli ettiği takdirde aşırı yeme isteği köreltildiğin de her hangi bir problem söz konusu olmayacaktır.
Bu nokta da ilk dikkat edilecek husus yeme alışkanlığında ki düzensizliği gidermektir. Bu noktada 5- 6 öğüne bölünen yemekler az az yenmelidir. Az ve sık yenilen yemek gün boyu sizi tok tutar ve aşırı yeme isteği zaman içinde azalarak kaybolur. Bunun yanı sıra aşırı yeme isteği geldiğinde kalorisi yüksek gıdalar yerine sağlıklı ve kalorisi düşük aynı zamanda doyurucu gıdalar tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra aşırı yeme isteğini köreltmek için sudan da faydalanılmalıdır. Yemekten önce 2 bardak su içilerek mideye doyum hissi verilebilir ve bu şekilde aşırı yeme isteği köreltilir. Bunun yanı sıra ara öğünler de ayran, meyve, salata gibi hafif kalorisi düşük gıdalar tüketildiğinde iştah köreltilerek aşırı yeme isteği yok edilir.
Yemek servisi sırasında büyük tabaklara az yemek konularak tüketim sağlanır ise bu şekilde beyne çok yemek yemiş hissiyatı verilebilir. Tüm bu çabalardan herhangi bir netice alınamıyor ise mutlaka uzman bir diyetisyenden yardım alınmalıdır.