Evde Doğal El Kremi Nasıl Yapılır ?

Cilt bakımına ve özellikle en çok tahriş olmaya maruz kalan ellerimiz için mutlaka kremler kullanmaktan geri kalmayız. Genellikle piyasada doğal ürünlerden oluşan kremler olsa da az miktarda kimyasal maddeler ilave edilmekte ve krem doğallığını kaybetmektedir. Bu nedenle bence tek çare kendimize özgü el kremi yapmamız olacak.. Diğer bir alternatif ise bu evde doğal kremi yapabilmek için bir çok malzemesi evlerimizde bulunmakta ve kısa bir zaman zarfı içerisinde yapabilmemizdir. Şimdi ilk öncelikle doğal krem için gerekli malzemeleri söyleyelim..

50 gram bal mumu

100 ml zeytinyağı ama isteğe bağlı olarak badem yağı da tercih edebilirsiniz

bir tatlı kaşığı limon yağı

2 yemek kaşığı shea yağı

50 gram hindistan cevizi yağı

küçük boş bir  kavanoz .. elde edeceğimiz kremi muhafaza etmek için

bu söylenen malzemeleri kesinlikle her aktarda bulabilirsiniz sevgili hanımlar..

Krem yapımında büyükçe bir borcam gerekmekte.. Çünkü benmari usülü ile bu kremi yapacağız..  Bal mumu biraz geç eriyeceğinden dolayı ayrı bir kasede benmari usülü ile eritin ..Bal mumu erime aşamasında içerisine bir kaç damla zeytin yağı ilave ederseniz daha çabuk ericektir. Borcam içerisine orta boy bir kavanoz yerleştirin .böylece benmari usülü ile kremi yapmaya geçebiliriz.  Yerleştirdiğimiz kavanoz içerisine zeytin yağını , limon yağını , shea yağını ,  hindistan cevizi yağını ilave ettikten sonra güzelce karıştırın.. son aşamada eritilen bal mumunu ekleyin ve tekrar hızlıca karıştırmaya başlayın.. Hazırladığınız doğal kremi küçük bir kavanoza dökün ve donması için bekletin. Zaten kremin içerisinde bulunan bal mumu hemen donmaya başlayacaktır.. İşte hanımlar kremi uygulamak bu kadar basit ve kolay. Eğer küçük kavanoza  kremi hazırlarsanız gün içerisinde çantanızda bulundurabilir ve her  zaman kullanabilme imkanını bulabilirsiniz. Kokulu olabilmesi için ise krem yapımı aşamasında içerisine sevdiğiniz kokulardan oluşan esanslar , kokular dahil edebilirsiniz.  Uzun süre kullanmayı düşünürseniz mutlaka kapalı bir kavanoz da veya cam kutu içerisinde muhafaza ediniz.

Resimleri tam boy görüntüleyebilmek için lütfen Resimlerin üzerine tıklayınız.

İkinci doğal krem ise oldukça çok pratik .. bu krem içingerekli malzemeler ise :

2 tatlı kaşık vazelin krem

2 tatlı kaşık gliserin

2 tatlı kaşık limon suyu

1 tatlı kaşığı zeytin yağı

Bu krem karışımı yine benmari usulü ile yapacağımız için öncelikle vazelini bu yöntem ile eritin..  Eritilen vazelin içerisine belirlenen miktarda gliserini , limon suyunu , zeytin yağını ilave ederek karıştırın. Hazırlanan kremi küçük kavanoza alın ve buzdolabında 5 dakika donması için bekletmeniz yeterli olacaktır..

Hem ekonomik ve hemde yapımı pratik olan kremleri tercih etmenizi öneririz.